Dożynki Miejskie w Poznaniu

W sobotę 30 sierpnia br. odbyły się Dożynki Miejskie w Parku Wilsona w Poznaniu. Gospodarzem uroczystości był Prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Mszę św. w Kościele pw. Św. Michała Archanioła koncelebrował bp Damian Bryl. W uroczystościach udział wziął także Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Po uroczystej mszy św. nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego. Na czele orszaku szedł Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zachęcając ludowymi pieśniami mieszkańców miasta do zabawy.

Podczas ceremoniału dożynkowego, gospodarz dożynek złożył podziękowania rolnikom za trud codziennej pracy i kultywowanie wielowiekowych tradycji. Następnie dzielił się z mieszkańcami chlebem pochodzącym z tegorocznych plonów.

Wielkopolanie mogą być dumni z rolnictwa w swoim regionie. W Wielkopolsce jest wysoki poziom gospodarstw rolnych, na którego wpływ mają duża wydajność, nowoczesne wyposażenie techniczne czy bogata kultura rolna. Dzięki temu Wielkopolska jest przodującym regionem w skali kraju pod względem produkcji rolniczej . Wkład w ten dorobek i dumę mają także rolnicy z Poznania – powiedział Wicemarszałek Wojciech Jankowiak

Dożynki miejskie w Poznaniu, jak co roku, nie mogłyby się obyć bez bogatej oprawy artystycznej. Na mieszkańców Poznania czekało wiele atrakcji, także dla najmłodszych. Oprócz występów Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY i zespołu wokalnego Stokrotki mieszkańcy mogli podziwiać wioskę ginących zawodów, pokazy florystyczne, wystawę zwierząt i tresurę psów. Mogli także uczestniczyć w warsztatach szczudlarstwa i żonglerki.

Tradycja organizowania dożynek w stolicy Wielkopolski powstała w 1996 roku. W Parku Wilsona dożynki zorganizowano po raz drugi.

Zdjęcia:  Nasz Głos Poznański