W Gnieźnie Wielkopolska podziękowała za plony

Na placu Świętego Wojciecha w Gnieźnie, tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia, rolnicy z naszego regionu podziękowali za plony.

Do wspólnego dzielenia się chlebem z tegorocznych zbiorów zaprosili Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Arcybiskup Wojciech Polak – Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski, Beata Tarczyńska – Starosta Gnieźnieński i Tomasz Budasz – Prezydent Gniezna.

List okolicznościowy do uczestników i organizatorów gnieźnieńskich uroczystości skierowali Andrzej Duda, Prezydent RP oraz Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów RP.

W dożynkach wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, samorządowcy z całego regionu, m.in.  Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele instytucji zaangażowanych w rozwój rolnictwa, służb mundurowych oraz duchowieństwa.

Jak co roku pierwszym punktem regionalnego święta plonów było otwarcie wystawy rolniczej. Następnie dziękczynną mszę świętą celebrował Prymas Polski, który poświęcił chleb i dożynkowe wieńce.

W niedzielne popołudnie nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dożynkowego, zaprezentowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Chlebem z tegorocznych ziaren, otrzymanym od starostów dożynek – Anny Frankiewicz i Zbigniewa Stajkowskiego.

Tę część świętowania zakończyło wręczanie nagród w konkursach na najlepszy wieniec dożynkowy i stoisko dożynkowej wystawy. Pierwsze miejsce w konkursie na wieniec dożynkowy zajął Powiat Pilski, na drugim miejscu znalazł się Powiat Koniński a na trzecim Powiat Złotowski. Nagrody za najciekawsze stoiska trafiły do: LGD „Trakt Piastów” z Łubowa, Spółdzielni Rolniczo – Handlowej „Rolnik” z Pobiedzisk i plantacji „Lawendowe Zdroje” z Pakszyna. Nagrody w postaci rowerów z ładowarkami otrzymali również uczniowie uczestniczący w konkursie „Chroniąc planetę stawiajmy na OZE”.

Artystyczną części dożynek wypełniły występy Orkiestry Dętej Powiatu Gnieźnieńskiego, Zespołu Folklorystycznego Obertas, Chóru Metrum, Teatru Odeon oraz finalistów IV edycji Kalejdoskopu Talentów. Widzowie mieli okazję obejrzeć również blok pokazowy przygotowany w ramach 64. Sezonu Artystyczno – Kulturalnego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Ostatni punkt programu wielkopolskich dożynek to wieczorny koncert na Rynku zespołu T.Love.