Obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2014 roku w stolicy Wielkopolski oraz 28 grudnia w Warszawie odbyły się uroczystości poświęcone 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, których organizatorem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

W Poznaniu w godzinach porannych w hołdzie Powstańcom zostały złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na Cytadeli.

Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedziła chwila pamięci przy grobie generała Stanisława Taczaka. O godz. 10.15., tradycyjnie w asyście harcerzy, złożone zostały kwiaty i zapalony został znicz na mogile pierwszego dowódcy Powstania.

O godz. 11.00 przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się centralne uroczystości 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy, członkowie stowarzyszeń i organizacji, służby mundurowe, środowisko akademickie, uczniowie i harcerze. Do zgromadzonych list skierowała Ewa Kopacz, Prezes Rady Ministrów.

Po uroczystościach zebrani goście przeszli w pochodzie do Fary Poznańskiej na mszę świętą w intencji Powstańców, którą koncelebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki.

W trakcie pochodu zostały złożone wiązanki kwiatów pod tablicami: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Na Placu Wolności zagościło Powstańcze Studio Fotograficzne „Pamiętajmy o Bohaterach, zostawmy swój ślad w Powstaniu Wielkopolskim”. W specjalnym namiocie, w zakładzie fotograficznym z początku XX wieku cofneliśmy się w czasie o 96 lat. Dzięki technologii GreenScreen, znanej z produkcji filmowych, można było zrobić sobie zdjęcie z samym mistrzem Ignacym Janem Paderewskim, Powstańcami Wielkopolskimi lub na tle samolotu z biało-czerwoną szachownicą stacjonującego na Ławicy. Każdy, kto odwiedził nasz namiot na Placu Wolności otrzymał wyjątkową pamiątkę – swoje stylizowane na archiwalne zdjęcie w kolorze sepii.

Tegoroczne obchody poświęcone kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, miały także miejsce w dniu 28 grudnia w Warszawie. Pierwszym punktem stołecznych obchodów była msza święta w kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta 10, odprawiona w intencji Powstańców Wielkopolskich.

O godz. 13.30. rozpoczęła się uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem przedstawicieli władz, zaproszonych gości, harcerzy, pocztów sztandarowych, a także członków Warszawskiego Klubu Wielkopolan. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego reprezentował prof. Tomasz Nałęcz, Doradca Prezydenta. Został także odczytany list od Premier Ewy Kopacz. Modlitwę za Powstańców odmówił Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

Po uroczystościach zebrani goście przejechali na Wojskowe Powązki, by tam złożyć wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich oraz na ich mogiłach. Kwiaty pojawiły się także pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Organizatorem uroczystych obchodów w Warszawie również był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorem – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Galeria zdjęć na stornach:

UMWW: „Wielkopolanie sięgneli po wolność sami”

UMWW: Warszawa – Oddaliśmy cześć Powstańcom Wielkopolskim