Rekordowe Święto Mleka w Kole

22 sierpnia w Kole odbyło się Wielkopolskie Święto Mleka. Gośćmi wydarzenia, podczas którego 85-lecie istnienia świętowała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, byli Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski oraz Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W trakcie uroczystości Czesław Cieślak, prezes OSM w Kole otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej przyznaną przez Janusza Piechocińskiego, Wicepremiera – Ministra Gospodarki. Wicemarszałkowie Wojciech Jankowiak oraz Krzysztof Grabowski, zostali wyróżnieni odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Podczas imprezy „Wielkopolskie Święto Mleka w Powiecie Kolskim”, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy Koła i powiatu, zaplanowano szereg atrakcji. Jedną z nich była próba bicia rekordu Polski w jednoczesnym spożywaniu serka wiejskiego. Organizatorzy przygotowali dwa tysiące porcji tego produktu o łącznej wadze 400 kg. Już po dziesięciu minutach można było ogłosić Rekord Polski w tej smacznej konkurencji.

OSM w Kole należy do najdynamiczniej rozwijających się spółdzielni mleczarskich w Polsce. Mleko skupowane jest głównie na terenie Wielkopolski, a produkty spółdzielni sprzedawane są na rynku krajowym i światowym. Sztandarowym produktem eksportowym jest mleko w proszku, dostępne w Europie, na Bliskim Wschodzie, Azji i Afryce.

Dla upamiętnienia rocznicy w Kole zasadzono dziewięć dębów.