97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2015 roku w Poznaniu odbyły się obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, których organizatorem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a współorganizatorem Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim złożone zostały kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim, na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na Cytadeli. Tradycyjnie, uczczono pamięć Stanisława Taczaka, pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, który spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

O godz. 11.00 rozpoczęły się centralne obchody rocznicowe przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Wzięli w nich udział Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej, wielkopolscy parlamentarzyści i Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz Zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 / 1919, samorządowcy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, członkowie stowarzyszeń i organizacji, służby mundurowe oraz uczniowie szkół wielkopolskich i harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Po Apelu Pamięci i salwie honorowej nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów u stóp Pomnika Powstańców Wielkopolskich.

Następnie goście przeszli w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiego Kościoła Farnego, którą koncelebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek. Uczestnicy pochodu złożyli wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

W obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wpisuje się Bieg Powstania Wielkopolskiego, organizowany przez Stowarzyszenie „Bieg Powstania Wielkopolskiego. Bieg rozpoczął się o godz. 16.40, w rocznicę rozpoczęcia walk, a jego trasa przebiegała wśród miejsc związanych z Powstaniem – oprócz Placu Wolności były to Teatr Polski, ulice Ratajczaka i Taczaka, kino Apollo, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz Hotel Bazar. Ostatnim akcentem obchodów był Koncert Marszałkowski pt. „Polskiej Pieśni Cześć” w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Macieja Wielocha. Na fortepianie i organach zagra Andrzej Tatarski.