Samorządowcy rozmawiali o obwodnicy Gostynia

W związku z przygotowaniem do realizacji jednej z największych inwestycji drogowych jaką jest budowa obwodnicy Gostynia w ciągu DW 434, w dniu 27 lipca na zaproszenie władz Powiatu Gostyńskiego do Gostynia przybył Wojciech Jankowiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wraz z Pawłem Katarzyńskim Dyrektorem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

W spotkaniu uczestniczyli Robert Marcinkowski Starosta Gostyński, Czesław Kołak Wicestarosta Gostyński, Jerzy Kulak Burmistrz Gostynia i Wiesław Glapka Wójt Gminy Piaski. Tematem wizyty były plany dotyczące realizacji przedmiotowej inwestycji oraz budowy przedłużenia ul. Europejskiej (tzw. „łącznika”), połączone z objazdem dróg
w Gostyniu. Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja prasowa.
Następie w Ratuszu odbyło się spotkanie z radnymi Gostynia, Gminy Piaski, Powiatu oraz mieszkańcami. Na zebraniu zwrócono uwagę na konstruktywną współpracę trzech samorządów, dotyczącą współfinansowania budowy „łącznika”.

„Potrzeb drogowych w Województwie Wielkopolskich jest wiele – szacuje się je na 2,2 mld złotych. Wszystkich nie jesteśmy w stanie zaspokoić. Tym bardziej cieszy, że dziś możemy powiedzieć, że powstanie obwodnica Gostynia.” – oświadczył Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, zapewniając, że obwodnica Gostynia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 jest jedną z priorytetowych inwestycji drogowych w województwie.

Budowa obwodnicy Gostynia ujęta jest w projekcie „Planu transportowego dla Województwa Wielkopolskiego w perspektywie 2020 roku”, a jej realizacja planowana jest przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach WRPO 2014+, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Długość planowanej obwodnicy wraz z „łącznikiem” to 8,5 km o wartości 150 mln zł, (w tym wartość „łącznika” 10 mln zł). Udział Powiatu Gostyńskiego, Gminy Gostyń i Gminy Piaski został oszacowany na 1,5 mln zł.