ZADUSZKI MIKOŁAJCZYKOWSKIE W DOBRZYCY

Członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego spotkali się w niedzielę w Dobrzycy na tradycyjnych Zaduszkach Mikołajczykowskich. Przywódca PSL i premier rządu RP na uchodźstwie pochodził z tego niewielkiego miasta w powiecie pleszewskim i tam rozpoczynał swą działalność. Zaduszki Mikołajczykowskie to też okazja by wręczyć medale osobom zasłużonym dla ruchu ludowego. 

Zaduszki Mikołajczykowskie rozpoczęło nabożeństwo w kościele św. Tekli, w którym w 1924 roku Stanisław wziął ślub z Cecylią. Ludowcy modlili się za duszę przywódcy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz jego żony. Stanisław Mikołajczyk w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku zakładał tam oraz w okolicznych miejscowościach pierwsze organizacje rolnicze i młodzieżowe. Po mszy członkowie PSL na czele z Andrzejem Grzybem, Posłem do PE i szefem Ludowców w Wielkopolsce, Piotrem Walkowskim – Posłem na Sejm RP, Wojciechem Jankowiakiem Prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu, Wicemarszałkiem Woj, Wlkp., Krzysztofem Grabowskim – Wicemarszałkiem Woj. Wlkp., Burmistrzem Jarosławem Pietrzakiem – Prezesem Oddziału Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Dobrzycy oraz Sławomirem Spychajem Prezesem Zarządu Powiatowego PSL w Pleszewie złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym polityka.

Po części oficjalnej odbyło się spotkanie członków PSL w czasie, którego wręczono medale. Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy odbywają się 2000 roku, kiedy sprowadzono prochy polityka do Polski i zawsze w okolicach daty jego śmierci czyli 13 grudnia 1966 roku. W przyszły weekend Zaduszki Mikołajczykowskie odbędą się w Gnieźnie, Poznaniu i Wągrowcu

Źródło: www.wielkopolska.psl.pl